TRX – Orlová

CO JE TO TRX?

Význam tří tajemných písmen je zkratka pro Total – body Resistence Exercise. V překladu to znamená \“cvičení s odporem vlastního těla“. TRX je cvičební pomůcka, která má kořeny ve vojenských jednotkách amerického námořnictva, kde bylo nezbytné vymyslet cvičení na minimálním prostoru bez činek a strojů a zároveň přitom procvičit celé tělo. Tvoří ji pevné nastavitelné popruhy a madla pro ruce a nohy univerzálně použitelné pro každý druh postavy. TRX lze zavěsit prakticky kamkoliv a můžete s ním provádět nekonečné množství cviků, kdy jedinou intenzitou je úhel vašeho těla oproti závěsnému bodu a vaše tělesná hmotnost.

 

Po celou dobu je vždy cvičeno pouze s váhou vlastního těla a to ve všech anatomických rovinách pohybu, což je nejoptimálnější pro komplexní uplatnění pravidel funkčního tréninku. Intenzitu lze však také zvýšit či snížit změnou postoje cvičence oproti závěsnému bodu. Čím jsme níže pod závěsným bodem, tím se intenzita zvyšuje a naopak. Díky tomu, že si každý může regulovat velikost zátěže (procento tělesné hmotnosti), se kterou cvičí, je TRX vhodný pro všechny úrovně fyzické zdatnosti.

 

Cvičení na TRX se může zdát jako velmi snadné, ale opak je pravdou. Kromě hmotnosti těla a gravitace TRX využívá prvky nestability pro posílení svalů stabilizačního systému. Při provádění každého cviku je maximálně aktivováno svalstvo břicha, zad a trupu (stabilizační svaly) a navíc se zlepšuje i flexibilita, koordinace a rovnováha. TRX procvičí nejen svalové partie, na které se zaměřujete při svých trénincích, ale zejména zapojí svaly, o kterých jste doposud ani nevěděli. Cvičení na TRX je možné zpestřit dalšími cvičebními pomůckami, jako jsou stepy, BOSU nebo overbally.

 

TRX je výzvou pro ty, kteří hledají novou motivaci, nebo pestrou, zábavnou formu pro zlepšení kondice či chtějí poměřit své dovednosti a schopnosti v tréninkové skupině.

 

X